Site icon Centrum Medyczne Wrocławska 28

E-recepta

CO TO JEST E-RECEPTA?

E-recepta, podobnie jak e-zwolnienia, jest częścią programu cyfryzacji służby ochrony zdrowia w Polsce prowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia

JAK DZIAŁA E-RECEPTA?

To proste: lekarz w momencie wypisywania leków generuje czterocyfrowy Kod Dostępu do e-recepty. Pacjenci podają w aptece jedynie kod dostępu oraz swój  numer PESEL, który jest niezbędny do odbioru leków. Farmaceuta w aptece odczytuje kod, co umożliwia pobranie recepty elektronicznej i wydanie leków pacjentowi. W przypadku e-recepty nie istnieje też problem braku lub rozmazania pieczątki na recepcie, co uniemożliwiało jej realizację.

E-RECEPTA – INSTRUKCJA DLA PACJENTA

  1. Od lekarza pacjent otrzymuje e-receptę w formie
    1. gotowego wydruku na wizycie u lekarza
    2. lub w mailu/telefonicznie/sms – z czterocyfrowym kodem jeżeli zamawia e-recepty internetowo lub telefonicznie u swojego lekarza POZ
  2. W aptece wystarczy pokazać farmaceucie wydruk lub esemesa/maila z kodem dostępu
  3. Farmaceuta skanuje kod lub wprowadza podane cyfry i wydaje leki zapisane na e-recepcie.

E-RECEPTA – ZALETY

  • e-recepty nie można zgubić ani zniszczyć
  • każdy przepisany na e-recepcie lek można zrealizować w innej aptece
  • jeśli masz konto IKP zyskujesz jeszcze więcej – m.in. wgląd do przepisywanych leków (nie trzeba już zapisywać i pamiętać wszystkich nazw leków, które przyjmowane były na daną dolegliwość)

E-RECEPTA W ESEMESIE LUB W MAILU

Forma e-recepty w postaci wydruku praktycznie niczym nie różni się od tradycyjnej recepty – dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest opcja e-recepty w esemesie lub mailu. Jak skorzystać z tej opcji? Należy założyć IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, do którego przypisuje się swój numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. System informatyczny automatycznie – w czasie wizyty – wyśle wówczas czterocyfrowy kod e-recepty na komórkę lub w mailu.

Jeśli pacjent założył sobie IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, na którym zapisał numer swojej komórki lub adres poczty elektronicznej, to system informatyczny automatycznie wysyła mu czterocyfrowy kod recepty na komórkę – jako esemes lub e-mail. Korzyści z posiadania takiego konta to m.in.:dostęp do historii wystawionych e-recept, e-zwolnień i dokumentacji medycznej – zarówno przez personel medyczny, jak i przez pacjenta, co umożliwia lepszą koordynację procesu leczenia przez lekarza, a w konsekwencji zwiększa bezpieczeństwo i jakość leczenia.

Exit mobile version